Liigu edasi põhisisu juurde
Põhisisu algus

Võrgustatistika: uusaastapidustuste pildid postitati seekord peamiselt Snapchati, kõnesid tehakse aina vähem

14.01.2022

Võrgustatistika: uusaastapidustuste pildid postitati seekord peamiselt Snapchati, kõnesid tehakse aina vähem

Kui tavaliselt ollakse harjunud, et uusaastaööl ummistatakse parimate soovide edastamiseks telefoniliinid kõnedega, siis sel aastal jäi kõnede arvu kasv pigem tagasihoidlikuks ning tervitused edastati peamiselt sõnumite või Snapchati vahendusel, selgub telekomioperaatori Elisa võrgustatistikast.

Selle aasta esimesel päeval kerkis kõnede hulk võrreldes tavapärase laupäevaga ligi kuus protsenti, keskmise kõne pikkus kasvas seejuures aga ligi 22%. Märgatavalt suuremat hüpet on näha saadetud sõnumite hulgas, mis kasvas aasta esimesel päeval ligi 77%. Kõige suurema hüppe tegi aga Snapchati kasutus, mille kasutusaktiivsus tõusis aasta esimestel minutitel enam kui 15 korda.

“On selgelt näha, et ajad on muutumas. Kui veel mõned aastad tagasi oli tavaline, et võrgud olid kõnede tõttu aasta esimestel hetkedel üle koormatud, siis nüüd on järjest rohkem inimesi hakanud otsustama sotsiaalmeedia ja SMSide saatmise kasuks,” lausus Elisa erakliendiüksuse juht Mailiis Ploomann.

Sotsiaalmeediakanalitest nägi aasta vahetumisel suurimat kasutatavuse hüpet Snapchat, samas kui Facebooki ja Instagrami kasutajate hulk langes. Snapchati kõige intensiivsem kasutusmoment oli täpselt südaöö ajal, pärast mida kasutajate hulk langes ja inimesed liikusid tagasi laialdasemalt levinud sotsiaalmeediaplatvormidele.

“Instagrami kasutati kõige rohkem umbes poole ühe ajal öösel ja tavapärasest kõrgem kasutusaktiivsus jätkus kogu öö vältel,” kommenteeris Ploomann. “Andmetest on üsna selgelt näha, et kõige vahetumad emotsioonid paisati internetiavarustesse kiiretempolise Snapchati kaudu ning öö jooksul asuti pilte postitama ka Instagrami voogu ja story’desse, aga ka Facebooki voogu.”

Kui sotsiaalmeediakanalid nägid aastavahetuse puhul kasutatavuse tõusu, siis voogedastusplatvormide populaarsus pigem langes. Võrreldes tavapärasega oli kesisem nii Netflixi, YouTube’i kui ka Elisa tele- ja striiminguteenuste kasutatavus, ainsa erandina paistab silma ERRi veebiülekanne.

“Tunnike enne südaööd avasid inimesed presidendi kõne ootuses ERRi ülekande ning vahetult peale kõne lõppu klõpsati see kinni,” märkis Ploomann, lisades, et hoolimata märgatavalt suurenenud kasutajate hulgast pidasid sidevõrgud uusaastaööl ootuspäraselt vastu.

“Üksikutes kohtades võis esineda ajutisi tõrkeid, kuid oleme viimaste aastata jooksul võrkude vastupidavuse ja kiiruse tõstmiseks teinud suuri investeeringuid. Selle tegevuse tulemusi on intensiivsetel kasutusperioodidel selgelt näha – enamik kliente suure koormuse mõju ei tundnud ja said uusaastatervitused ja saluudipildid ilma ühegi probleemita lähedasteni edastada,” ütles ta.